Bezpečnost práce


Úvodní odborný audit, prohlídku pracovišť, kontrolu stávající dokumentace s následným návrhem opatření k odstranění nedostatků.

Roční prohlídky pracovišť dle zákoníku práce a periodické prohlídky.

Školení (nástupní, periodické, odborné) zaměstnanců, včetně zpracování podkladů pro školení.

Hodnocení rizik, metodická pomoc při vyhledávání rizik, zjišťování jejich příčin a zdrojů.

Zpracování interních dokumentů BOZP zaměstnavatele - např. interní předpis k poskytování osobních ochranných prostředků zpracovaný na základě zhodnocení rizik, jehož součástí je i návrh na přidělování mycích a čistících prostředků, ochranných nápojů.

Zpracování návrhu zařazení zaměstnanců do kategorií.

Zpracování harmonogramu revizí a oprav vyhrazených technických zařízení a technických zařízení na pracovištích společnosti.

Evidence a registrace pracovních úrazů a nemocí z povolání, zpracování potřebné dokumentace, její aktualizování dle současné právní úpravy, zavedení knihy úrazů na pracovišti, spolupráce při vyšetřování příčin pracovních úrazů, sepisování záznamů o pracovních úrazech.

Spolupráce a účast při kontrolách ze strany státních orgánů.


Základní zákony BOZP

Zákon č. 262/2006 Sb. – Zákoník práce

Zákon řeší právní ustanovení, která se týkají výkonu práce mezi zaměstnancem a zaměstnavatelem, ale také právní vztahy kolektivní povahy. Zákon informuje o právních vztazích, ke kterým dochází ještě před vznikem pracovněprávních vztahů a o právech a povinnostech jak zaměstnanců, tak zaměstnavatelů při dodržování dočasného režimu práce osoby, která je v neschopnosti pracovat. V zákoně jsou také uvedeny některé sankce za porušení těchto povinností.

Zákon č. 309/2006 Sb. o zajištění dalších podmínek bezpečnosti a ochranny zdraví při práci

Jeden z nejdůležitějších zákonů BOZP, který v návaznosti na Zákoník práce č. 262/2006 Sb. upravuje další požadavky na bezpečnost a ochranu zdraví při práci, a to zejména v pracovněprávních vztazích, ale také při poskytování služeb mimo ně dle § 3 Zákoníku práce. Tento zákon týkající se BOZP řeší povinnosti bezpečnosti práce na pracovišti, rizikových faktorů a práce na staveništi.

Nařízení vlády č. 101/2005 Sb. o podrobnějších požadavcích na pracoviště a pracovní prostředí

Toto nařízení vlády podrobně hovoří o požadavcích na zajištění BOZP v pracovním prostředí. Konkrétní požadavky na bezpečnost a ochranu zdraví při práci jsou uvedeny v příloze tohoto nařízení, kde se hovoří o stabilitě a mechanické odolnosti staveb, elektrické instalaci, průmyslových rozvodech, potrubních systémech, vedení a sítích, únikových cestách a východech, podmínkách pro bezpečný výkon práce na střechách, pracovišti s výskytem prachu a škodlivinách v pracovním ovzduší, dopravních komunikacích, nebezpečných prostorách, nakládacích a vykládacích rampách, pracovištích pro výrobu, opravy a údržbu dopravních prostředků, poskytování první pomoci, venkovním pracovišti, skladování a manipulaci s materiálem a břemeny, skladech pohonných hmot, hořlavých kapalin a tuhých maziv a nízkotlakých kotelnách.

Nařízení vlády č. 361/2007 Sb., kterým se stanoví podmínky ochranny zdraví při práci

Toto nařízení vlády se zabývá rizikovými faktory pracovních podmínek. V zákonu se hovoří o jejich členění, metodách a způsobech jejich zajišťování. Nařízení dále informuje z hlediska BOZP o hygienických limitech, způsobech vyhodnocování rizikových faktorů BOZP, podmínkách a povinnostech při poskytování osobních ochranných pracovních pomůcek (OOPP) a ochranných nápojích. Řeší také konkrétní hygienické požadavky na pracoviště a pracovní prostředí, opatření pro případné řešení mimořádných událostí, které jsou spojeny s možných zvýšením expozice na úroveň, která může mít následek bezprostředního ohrožení zdraví či dokonce života zaměstnance, který se dostal do přímého styku s chemickou látkou, její směsí nebo prachem.


Definice a klíčové pojmy BOZP

Bezpečnost a ochrana zdraví při práci (BOZP) představuje systém opatření a pravidel, které mají za cíl minimalizovat rizika pracovních úrazů a onemocnění spojených s výkonem pracovní činnosti. Tato opatření jsou zaměřena na ochranu zaměstnanců a zajištění bezpečného pracovního prostředí. BOZP zahrnuje široké spektrum oblastí, včetně bezpečného vybavení pracoviště, školení zaměstnanců, identifikace a hodnocení rizik a spolupráce mezi zaměstnavatelem a zaměstnanci.

Školení BOZP poskytuje zaměstnancům nezbytné informace o bezpečnostních pravidlech, správných postupech a preventivních opatřeních. Tím se zvyšuje jejich povědomí a schopnost reagovat na různé situace v pracovním prostředí.

Povinnosti zaměstnavatele v oblasti BOZP zahrnují zajištění bezpečného pracovního prostředí, informování zaměstnanců o rizicích a implementaci opatření na ochranu jejich zdraví. Povinnosti spočívají v dodržování právních norem a poskytování vhodného školení v BOZP.

Práva zaměstnance v oblasti BOZP. Zaměstnanci mají právo na bezpečné pracovní podmínky a jsou povinni účastnit se školení, respektovat bezpečnostní pravidla a hlásit případné rizikové situace. Mají právo si vyžádat ochranné pracovní pomůcky a nárokovat si plnění povinností zaměstnavatele.

Zdravotní způsobilost k práci. Jedná se o posouzení fyzického a psychického zdravotního stavu jednotlivce ve vztahu k vykonávané práci. Lékařská prohlídka potvrzuje, zda je zaměstnanec schopen pracovat na daném pracovišti bez rizika pro jeho vlastní zdraví.

Pracovní úraz je neočekávaná událost, která nastane v souvislosti s pracovní činností a způsobí poškození zdraví nebo smrt. To může zahrnovat zranění, otravy nebo jiné zdravotní problémy vzniklé při výkonu pracovních povinností.

Nemoc z povolání je zdravotní omezení či nemoc, která vznikla důsledkem dlouhodobého vykonávání dané pracovní činnosti.